Afganistani jalgpallurid boikoteerivad korruptsioonisüüdistuste tõttu maailmameistrivõistluste kvalifikatsioonimänge

Estimated read time 4 min read

Enamik Afganistani meesjalgpallureid boikoteerib järgmisel nädalal toimuvat MM-kvalifikatsioonimängu Katari vastu, mis on nende sõnul protestiks riigi jalgpalliliidu karmi kohtlemise vastu.

Sel nädalal sai The Guardian kirja, mis on adresseeritud FIFA-le ja Aasia jalgpallikonföderatsioonile (AFC) ja millele on alla kirjutanud kolm välismaa mängijat, kes olid eelmise kuu MM-kvalifikatsiooni esimeses voorus Mongooliat võitnud meeskonna kapteniks. Nende kaebus sisaldas süüdistusi tõsise korruptsiooni kohta AFC-s.

„Viimane õlekõrs tuli viimases treeninglaagris, kui suur grupp meist arvas, et meil on küllalt – 18 mängijat said kokku ja ütlesid: „Kui me tahame edasi minna, peame oma meeskonda edasi viima: „Kui me tahame edasi minna, peame selle lõpetama”.” „Ma ei ole kindel,” ütles Nur Hussin, kes mängib National League’is Southend Unitedi eest.

„Me tahame tõesti muudatusi teha. Me tahame aidata kodumaiseid mängijaid, sest raha, mida nad FIFA-lt saavad, ei kulutata targalt. Meie lennud olid ilmselt kõige kehvemad ja hotellid, kus me ööbisime, ei vastanud standarditele. Me tulime meeskonnana kokku, sest tahtsime, et Afganistani jalgpall liiguks edasi, kuid me arvame, et vastutavad inimesed ei lase jalgpallil edasi liikuda.”

Kapten Farshad Noor ja tema eelkäija Faysal Shayesteh kuuluvad nende mängijate hulka, kes on allkirjastanud kirja, milles paluvad FIFA-l uurida süüdistusi, et CFA kõrgemad ametnikud on kuritarvitanud raha, mis oli mõeldud riigi jalgpalli arengusse investeerimiseks.

„Meie jalgpalliliit saab igal aastal rahalist toetust FIFA-lt ja AFC-lt,” ütles Shayesteh, kes mängib India Srenedi Deccani meeskonnas.” Me tahame näidata maailmale positiivset Afganistani, seega nõuame, et FIFA lõpetaks rahalise toetuse meie föderatsioonile, sest raha läheb riigi valitseva jalgpallikliigi taskusse.

Afganistani jalgpalliliidu peasekretär Beram Siddiqui lükkas süüdistused tagasi ja ütles, et „selline käitumine kuulub FIFA vastavusmeeskonna pädevusse”. Kui raha tuli sponsorlusest, peavad FIFA auditid selle teabe avalikustama. Eelmine peasekretär (Fazil Mohammad Shahab) lõpetas 2021. aasta auditiaruande ja esitas selle FIFA-le.

„Alates režiimivahetusest 2021. aasta augustis ei ole FIFA ega ükski väline allikas föderatsiooni pangakontole raha sisse kandnud. Seetõttu ei tea ma, mida on selles küsimuses varem tehtud.”

Mängijad väidavad ka, et AFC täitevkomitee liikmed jagasid poole 30 000 dollari suurusest auhinnarahast, mis pidi meeskonnale pärast MM-kvalifikatsiooni andma. Siddiqui vaidlustas selle, öeldes, et mängijatele anti 20 000 dollarit ja ülejäänud 10 000 dollarit kasutati „rahvusmeeskonna treeninglaagri ajal kulude katmiseks, sest meie pangakontol ei olnud viimase 10 kuu jooksul raha.”

Afganistani jalgpallurid boikoteerivad korruptsioonisüüdistuste tõttu maailmameistrivõistluste kvalifikatsioonimänge

Ta lisas, et raha „kasutati provintsidest pärit rahvuskoondise mängijate riigisiseste lendude eest tasumiseks, kuna FIFA ei paku riigisiseseid lende kõigile mängijatele, kes peavad liituma rahvuskoondisega”.

Shaist ja tema meeskonnakaaslased väitsid ka, et AFC juhtkonna liikmed omastasid raha mängijate turniirilendude eest. The Guardiani poolt nähtud dokumentides palus AFC FIFA-l tagasi maksta ligi 65 000 dollarit juunis Kõrgõzstanis toimuva Kesk-AFC Rahvuste karikaturniiri eest, mis oleks pidanud maksma umbes 45 000 dollarit.

Siddiqui eitas süüdistusi ja ütles, et tasu suurenemise põhjuseks oli see, et reisibüroo esialgne pakkumine oli aegunud, mis tähendas, et nad olid sunnitud ostma piletid tundide kaupa enne väljalendu.” Ta ütles: „Mõned mängijad kaebasid, et neile ei pakutud äriklassi pileteid, mida tavaliselt pakuvad profimeeskonnad. Ta ütles.” Liiga ei saanud aga oma vahenditest äriklassi pileteid broneerida ega maksta nende eest.”

Oma kirjas süüdistasid mängijad CFA presidenti ka FIFA poolt makstud hotellitubade maksumuse liialdamises, mida Siddiqui samuti eitas.” Tegelikult saadavad kõik hotellid FIFA-le arveid koos pangakonto andmetega. Kui FIFA vastavusmeeskond on selle heaks kiitnud, kantakse raha otse hotelli kontole, mis võib võtta üsna kaua aega.”

Endine Bradfordi ja Wrexhami kaitsja Ashley Westwood asendab Abdullah Al-Mutarit, kes vallandati pärast seda, kui ta keeldus mängulehe allkirjastamisest enne Mongoolia vastu peetavat kvalifikatsioonimängu. Westwood ei ole veel oma lepingule alla kirjutanud, ilmselt kartes vastuolusid.

Kvalifikatsioonimäng Katari vastu mängitakse Saudi Araabias ja koondis koosneb peamiselt kohalikest mängijatest.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours